Mąka bezglutenowa gryczana, żytnia, jaglana i kokosowa
Wśród wielu produktów, jakie oferujemy w ramach tej kategorii, znajdziesz także: > mąki kokosowe, mąki migdałowe, mąki z ciecierzycy oraz mąki bezglutenowe, żytnie, gryczane, jaglane. Z różnych względów nie możesz lub nie chcesz sięgać po gluten? Szukasz zdrowych zamienników klasycznej mąki pszennej? Masz szereg pomysłów na wykwintne dania i wybitne wypieki, ale boisz się zepsuć efekt nieudanym doborem mąki? Dowiedz się, jakie masz opcje. Sięgnij po mąki bezglutenowe i eksperymentuj w kuchni. Kto wie, może na stałe zamienisz kiepskiej jakości mąki np. na mąkę gryczaną bezglutenową?
Mąki
Mąki bezglutenowe gryczane, kokosowe i jaglane
Kluczem do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana dieta, której fundamentem są naturalne składniki. Mimo iż udowodniono, że gluten, o ile człowiek nie ma celiakii lub nietolerancji glutenu, nie jest groźny, to jednak produkty bezglutenowe, takie jak np. mąka, stanowią zdrowszą alternatywę dla klasycznych mąk pszennych niskiego typu. Mąki bezglutenowe najczęściej tworzone są z gryki, owsa lub prosa. Chociaż rośliny te towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, to dopiero od niedawna cieszą się coraz większą popularnością, wynikającą ze stale nabywanej świadomości z zakresu dietetyki i racjonalnego żywienia. Istnieje wiele odmian mąki bezglutenowej. Na wyróżnienie zasługuje: ● mąka migdałowa ; ● kasztanowa; ● mąka z ciecierzycy; ● mąka kokosowa; ● mąka ryżowa; ● mąka gryczana; ● kukurydziana; ● ziemniaczana; ● jaglana; ● sojowa; ● z amarantusa; ● z komosy ryżowej; ● z tapioki; ● z sorgo; ● z manioku. Po mąki bezglutenowe coraz częściej sięgają zwolennicy zdrowej kuchni. Tym bardziej że są to produkty pełnowartościowe, uznane za żywność prozdrowotną.
Właściwości zdrowotne mąk bezglutenowych
Dużym atutem produktów bez glutenu jest zawartość w nich witamin i wartości odżywczych. Należy wyszczególnić witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Oprócz tego zawierają witaminę E — silny przeciwutleniacz, ochraniający komórki przed procesami starzenia. Co więcej, w składzie znajdują się miedź, potas, wapń i sód. Tak więc mąki pozbawione glutenu to naturalne źródło elektrolitów. Włączane do codziennej diety, poprawiają funkcjonowanie organizmu, wzmacniając m.in. naczynia włosowate i serce, a przy tym niwelując stany zapalne, chroniąc również przed infekcjami. Co więcej, nawet diabetycy i osoby z insulinoopornością wśród mąk bezglutenowych odnajdą opcje dla siebie. Mąki z niskim indeksem glikemicznym to: ● mąka gryczana bezglutenowa; ● migdałowa; ● sojowa; ● z ciecierzycy; Szczególnie osoby z drugim typem cukrzycy powinny zrezygnować z posiłków bogatych w węglowodany, szczególnie te bardzo przetworzone. Mąki bezglutenowe są więc tutaj idealnym wyborem.
Królowa mąk bezglutenowych — oto mąka gryczana
Mimo ciemnej barwy i lekko gorzkiego posmaku, mąka gryczana bezglutenowa jest bardzo często wykorzystywana ze względu na swoje specyficzne właściwości oraz bogactwo składników odżywczych. Przede wszystkim stanowi źródło białka i błonnika, ale także witamin i minerałów. Jej regularne spożywanie wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Usprawnia układ krążenia, nie wywołuje gwałtownych skoków glukozy i insuliny, chroni DNA przed uszkodzeniem, przyspiesza trawienie tłuszczów. Jej właściwości z pewnością docenią osoby zmagające się z wysokim cholesterolem, a także osoby wykazujące zaburzenia trawienne.
Wyższość mąk bezglutenowych, nad mąkami pszenicznymi i żytnimi
Z mąk bezglutenowych z powodzeniem można upiec chleb. Doskonale nadaje się do tego mąka kukurydziana. Mogą stanowić także bazę na ciasto naleśnikowe — w tym przypadku można wykorzystać mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą lub ryżową. Ciasta, pieczywa i makarony rozkwitną smakiem dzięki mące gryczanej, podobnie jak pierogi. Przy ich wyrobie można także wykorzystać mąkę z tapioki. W przypadku sosów i zup sprawdzą się mieszanki mąk. Dobrym pomysłem jest zmieszanie ryżowej z ziemniaczaną, ponieważ uzyskany efekt będzie bardzo zbliżony do mąki pszennej. Dobrze sprawdzi się także owsiana połączona z ziemniaczaną. Wypieki z pewnością będą udane w przypadku wykonania ciasta z mąki jaglanej, gryczanej lub ryżowej. Jak widać, przegląd rodzajów mąk pokazał, iż w chwili obecnej istnieje szereg możliwości zastąpienia mąki pszennej. W dzisiejszych czasach, kiedy mąki bezglutenowe są tak łatwo dostępne, z powodzeniem można przygotować zamienniki swoich ulubionych dań lub wypieków, dbając zarówno o swoje podniebienie, jak i zdrowie całego organizmu.