Zdrowie

Jakie właściwości mają orzechy brazylijskie?

orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie pochodzą z Ameryki Południowej. Można je znaleźć w wielu różnych mieszankach orzechowych i cieszą się dużą popularnością ze względu na przyjemny, lekko słodki i przypominający migdały smak. Nic dziwnego, bo to prawdziwy dostawca energii. Tylko dwa orzechy brazylijskie wystarczą, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ważne pierwiastki śladowe i minerały.

Prozdrowotne właściwości orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie dostarczają do organizmu selen. Organizm potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wzmacnia również układ odpornościowy i może pomóc organizmowi w detoksykacji i regeneracji komórek. Jednak zbyt duża ilość selenu może być szkodliwa i prowadzić do zatrucia selenem. Dlatego dwa orzechy brazylijskie wystarczą do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na selen. Oprócz selenu orzechy brazylijskie zawierają również minerały i pierwiastki śladowe wapń, magnez, fosfor i cynk. Te minerały wspierają mięśnie i kości. Cynk jest również dobry na porost włosów.

Orzechy brazylijskie — cenne źródło białka

Orzechy brazylijskie zawierają również dużo białka roślinnego. Stanowią zatem dobry dodatek do diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Chociaż orzechy brazylijskie zawierają do 70% tłuszczu i mają szczególnie dużo kalorii, mogą być stałym produktem w zdrowej, zbilansowanej diecie. Tłuszcze zawarte w orzechach brazylijskich to głównie jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do przetrwania organizmu. Wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a nawet obniżają całkowity cholesterol we krwi. Warto o tym pamiętać podczas spożywania orzechów brazylijskich.

Orzechy brazylijskie — czy są zdrowe dla serca?

Orzechy brazylijskie zachwycają wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i zdrowie serca. Zawarty w nim również błonnik zmniejsza również ryzyko zawału serca. Badania wykazały, że diabetycy są narażeni na mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca, jeśli regularnie jedzą orzechy.

Działanie przeciwzapalne orzechów brazylijskich

Stan zapalny u osób dotkniętych przewlekłą chorobą znacznie się zmniejsza dzięki zaledwie jednemu orzechowi brazylijskiemu dziennie. Od dawna wiadomo, że orzechy brazylijskie mają również właściwości przeciwzapalne, a zawdzięczają to zawartym w nich przeciwutleniaczom.

Orzechy brazylijskie — czy mogą pleśnieć?

W zależności od tego, jak orzechy zostały łuskane, są one szczególnie podatne na pleśń i związane z nią toksyny pleśniowe, takie jak aflatoksyna. Aflatoksyny mogą być rakotwórcze, dlatego orzechy są badane pod kątem obecności grzybów za pomocą specjalnych lamp UV. Prawdopodobieństwo, że hurtownia orzechów lub supermarket sprzedają orzechy zarażone grzybem, jest bardzo niskie.

Jak przechowywać orzechy brazylijskie?

Nieprawidłowe przechowywanie orzechów w domu może również powodować rozwój aflatoksyn, dlatego obrane orzechy brazylijskie należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i szybko je spożywać. Jeśli orzechy mają stęchły, gorzki lub zjełczały smak i są przebarwione, nie należy ich już jeść.

Czy orzechy brazylijskie uczulają?

Reakcje alergiczne na orzechy brazylijskie zwykle występują rzadko lub w niewielkim stopniu u osób z alergią na orzechy. Jednak, jeśli jesteś uczulony na pyłki, możesz być uczulony również na orzechy brazylijskie, które zawierają białko bardzo podobne do pyłku.

Orzechy brazylijskie — zalecana ilość do spożycia

Orzechy brazylijskie mają wiele właściwości prozdrowotnych, ale nie powinny być spożywane w dużych ilościach. Nie należy jeść więcej niż kilka dziennie. Jeśli spożyłeś znacznie więcej niż zalecana ilość, nie panikuj. W większości przypadków organizmowi udaje się rozłożyć nadmiar selenu. Również ze względu na stosunkowo wysoką zawartość kalorii wystarczy spożywać tylko kilka orzechów brazylijskich dziennie. Jeśli będziesz stosować się do tego ograniczenia, z pewnością orzechy brazylijskie przyniosą korzyści Twojemu organizmowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *