BESTSELLERY
Wybrane specjalnie dla Ciebie
Gorczyca biała ziarno 200 g
Gorczyca biała ziarno 200 g

3,78 zł

szt.
Pektyna 100 g
Pektyna 100 g

12,95 zł

szt.
Przyprawa do ogórków kiszonych 100g
Przyprawa do ogórków kiszonych 100g

4,50 zł

szt.
Pektyna spożywcza 500 g - słoik
Pektyna spożywcza 500 g - słoik

55,99 zł

szt.
Soda oczyszczona E 500(II) 900 g
Soda oczyszczona E 500(II) 900 g

7,00 zł

szt.
Pieprz czarny ziarno 400 g - słoik
Pieprz czarny ziarno 400 g - słoik

21,99 zł

szt.
Daktyle suszone bez pestek 500 g
Daktyle suszone bez pestek 500 g

6,46 zł

szt.
Soda oczyszczona E 500(II) 1 kg
Soda oczyszczona E 500(II) 1 kg

6,50 zł

szt.
Kwas cytrynowy E330 100 g
Kwas cytrynowy E330 100 g

4,95 zł

szt.
Kwasek cytrynowy E330 700 g
Kwasek cytrynowy E330 700 g

14,85 zł

szt.
Agar 400 g - słoik
Agar 400 g - słoik

49,95 zł

Cena regularna: 50,95 zł

Najniższa cena: 50,95 zł
szt.
Włoszczyzna kostka 300 g - słoik
Włoszczyzna kostka 300 g - słoik

10,08 zł

szt.
Cukier waniliowy z 1.5% wanilii 150g
Cukier waniliowy z 1.5% wanilii 150g

7,35 zł

szt.
Daktyle suszone bez pestek 1 kg
Daktyle suszone bez pestek 1 kg

9,99 zł

szt.
Jakie właściwości mają orzechy brazylijskie? 0

Orzechy brazylijskie pochodzą z Ameryki Południowej. Można je znaleźć w wielu różnych mieszankach orzechowych i cieszą się dużą popularnością ze względu na przyjemny, lekko słodki i przypominający migdały smak. Nic dziwnego, bo to prawdziwy dostawca energii. Tylko dwa orzechy brazylijskie wystarczą, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ważne pierwiastki śladowe i minerały.

Prozdrowotne właściwości orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie dostarczają do organizmu selen. Organizm potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wzmacnia również układ odpornościowy i może pomóc organizmowi w detoksykacji i regeneracji komórek. Jednak zbyt duża ilość selenu może być szkodliwa i prowadzić do zatrucia selenem. Dlatego dwa orzechy brazylijskie wystarczą do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na selen. Oprócz selenu orzechy brazylijskie zawierają również minerały i pierwiastki śladowe wapń, magnez, fosfor i cynk. Te minerały wspierają mięśnie i kości. Cynk jest również dobry na porost włosów.

Orzechy brazylijskie — cenne źródło białka

Orzechy brazylijskie zawierają również dużo białka roślinnego. Stanowią zatem dobry dodatek do diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Chociaż orzechy brazylijskie zawierają do 70% tłuszczu i mają szczególnie dużo kalorii, mogą być stałym produktem w zdrowej, zbilansowanej diecie. Tłuszcze zawarte w orzechach brazylijskich to głównie jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do przetrwania organizmu. Wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a nawet obniżają całkowity cholesterol we krwi. Warto o tym pamiętać podczas spożywania orzechów brazylijskich.

Orzechy brazylijskie — czy są zdrowe dla serca?

Orzechy brazylijskie zachwycają wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i zdrowie serca. Zawarty w nim również błonnik zmniejsza również ryzyko zawału serca. Badania wykazały, że diabetycy są narażeni na mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca, jeśli regularnie jedzą orzechy.

Działanie przeciwzapalne orzechów brazylijskich

Stan zapalny u osób dotkniętych przewlekłą chorobą znacznie się zmniejsza dzięki zaledwie jednemu orzechowi brazylijskiemu dziennie. Od dawna wiadomo, że orzechy brazylijskie mają również właściwości przeciwzapalne, a zawdzięczają to zawartym w nich przeciwutleniaczom.

Orzechy brazylijskie — czy mogą pleśnieć?

W zależności od tego, jak orzechy zostały łuskane, są one szczególnie podatne na pleśń i związane z nią toksyny pleśniowe, takie jak aflatoksyna. Aflatoksyny mogą być rakotwórcze, dlatego orzechy są badane pod kątem obecności grzybów za pomocą specjalnych lamp UV. Prawdopodobieństwo, że hurtownia orzechów lub supermarket sprzedają orzechy zarażone grzybem, jest bardzo niskie.

Jak przechowywać orzechy brazylijskie?

Nieprawidłowe przechowywanie orzechów w domu może również powodować rozwój aflatoksyn, dlatego obrane orzechy brazylijskie należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i szybko je spożywać. Jeśli orzechy mają stęchły, gorzki lub zjełczały smak i są przebarwione, nie należy ich już jeść.

Czy orzechy brazylijskie uczulają?

Reakcje alergiczne na orzechy brazylijskie zwykle występują rzadko lub w niewielkim stopniu u osób z alergią na orzechy. Jednak, jeśli jesteś uczulony na pyłki, możesz być uczulony również na orzechy brazylijskie, które zawierają białko bardzo podobne do pyłku.

Orzechy brazylijskie — zalecana ilość do spożycia

Orzechy brazylijskie mają wiele właściwości prozdrowotnych, ale nie powinny być spożywane w dużych ilościach. Nie należy jeść więcej niż kilka dziennie. Jeśli spożyłeś znacznie więcej niż zalecana ilość, nie panikuj. W większości przypadków organizmowi udaje się rozłożyć nadmiar selenu. Również ze względu na stosunkowo wysoką zawartość kalorii wystarczy spożywać tylko kilka orzechów brazylijskich dziennie. Jeśli będziesz stosować się do tego ograniczenia, z pewnością orzechy brazylijskie przyniosą korzyści Twojemu organizmowi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl