Uncategorized

Dlaczego warto pić werbenę cytrynową?

werbena cytrynowa

Jeśli kogoś interesuje zdrowa żywność, to oprócz odpowiedniej diety, zdobytej wiedzy na temat żywienia, czy też tego, jakie włączyć do jadłospisu zdrowe cukry, powinno się również poznać świat ziół i tego, jakie mają one działanie na ludzki organizm. Doskonałym przykładem rośliny, która może przyczynić się do naprawdę ciekawych efektów jej stosowania, jest werbena cytrynowa. Czym ona jest, jakie są jej właściwości, a także, na co konkretnie może ona pomóc?

Czym jest werbena cytrynowa? 

Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie słyszał o werbenie cytrynowej, to wcale nie oznacza to tego, że ma jakieś braki związane ze światem natury. Jak się bowiem okazuje, jest to dość nowa roślina w naszym kraju, która jeszcze do niedawna była zupełnie nieznana. Pochodzi ona z Ameryki Południowej, gdzie jest bardzo popularna i niezwykle często stosowana.

Cechą charakterystyczną tej rośliny, od której oczywiście wzięła ona swoją nazwę, jest bardzo mocno wyczuwalny cytrynowy zapach, a także smak, który zapewnia silne poczucie świeżości. Co więcej, werbena posiada dość łatwy do zapamiętania wygląd, ponieważ osiąga około 60 centymetrów wysokości, a także ma dość niewielkie białe kwiaty.

werbena cytrynowa liście napar

Jakie są właściwości werbeny cytrynowej?

Podstawowym działaniem, którym charakteryzuje się ta roślina względem ludzkiego organizmu, jest bardzo silne jego wzmocnienie na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim mowa tu jest o działaniu przeciwzapalnym, a także rozkurczającym. Sprawia to, że bardzo często picie tego zioła zalecane jest kobietom w trakcie trwania miesiączki.

Innego typu ciekawym działaniem werbeny, jest wywoływanie u pijącego ją człowieka uczucia relaksu. Dzięki niej znacznie łatwiej jest się uspokoić, wyciszyć, a także wypocząć. Powoduje to, że często jest polecana jako jeden z pierwszych środków zalecanych na stany przed depresyjne, a także jako pomoc w walce z problemami z zasypianiem. Dzięki temu, że posiada działanie przeciwbólowe, może służyć jako środek do walki z migrenami, czy też nerwobólami. Mało tego, werbena to także doskonały środek na różnego rodzaju problemy od strony żołądkowej. Dzięki niej możliwe jest poradzenie sobie z mdłościami, czy też z biegunką.

Kiedy warto pić werbenę cytrynową?

Jak zatem widać, werbena cytrynowa to naprawdę niezwykłe zioło, które może pomóc w przypadku wielu różnych dolegliwości. Kiedy warto jednak w szczególności ją pić? Czy są jakieś schorzenia i problemy zdrowotne, kiedy w pierwszej kolejności trzeba po nią sięgnąć?

Przede wszystkim zwrócić trzeba w tym wypadku uwagę na to, w jaki sposób powinno się spożywać werbenę. Najlepsza jest ona oczywiście w formie naparu, który przygotowuje się poprzez zalanie wrzątkiem suszonej, specjalnie przygotowanej werbeny. Poleca się jej stosowanie w przypadku chorób układu moczowego, trawiennego, jak i również w sytuacji, gdy dana osoba zmagać się będzie z różnego rodzaju bólem, nie tylko tym, którego źródłem będzie migrena lub miesiączka, lecz również tym związanym z bólem reumatycznym. Co więcej, dobrym pomysłem będzie spożywanie jej także przy zwykłym przeziębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *